3.-5.7.2013 Mesa Verde, Monument Valley, Canyonlands a Arches

Následující den jsme měli zamířeno do národního parku Mesa Verde, v tomto parku se nachází nejlépe zachovaná indiánská útesová obydlí nazývané Puebla. Zdejší soustava obydlí se zařezává do skalního masivu připomínající vlaštovčí hnízda. Domky jsou tvořeny malými místnostmi vybudované ve skalních stěnách, ke kterým vedla pouze jedna přístupová cesta po žebříku, která zaručovala maximální bezpečí. Název Mesa  Verde pochází ze španělštiny a znamená zelený stůl, a to zejména z důvodu polohy na náhorní plošině, která je celá zalesněná.

 

 Po půldenním cestování po parku jsme se vydali na hraniční území 4 států (Four Corners). Jde o jediné místo v USA, kde se střetávají 4 státy, jsou to Utah, Arizona, Coloredo a Nové Mexiko. Nic významného tam nečekejte, je to jen atrakce uprostřed planiny. Můžete zde pořídit docela pěknou fotku a zakoupit nějaký ručně dělaný suvenýr od indiánů za nekřesťanské peníze. Toto území i s Monument Valley patří indiánům z kmene Najavo. Ještě téhož dne jsme se přesunuli do národního parku Monument Vallley, kde jsme také přespali.

            Dne 4.7 jsme vstávali již v 5 ráno, neboť jsme chtěli nafotit východ slunce nad Monument Valley.  Slunko si ovšem dalo načas a vylezlo z mraků až kolem 7 hodiny. Tak jsme jako první návštěvníci, absolutně nerušeni davy turistů, projížděli parkem po prašné cestě (pro 4X4). V tomto parku se nachází skalní věže a útvary, z nichž každá má své jméno a indiánskou legendu. Vznikly před miliony lety sopečnou činností a do dnešní doby je převáří eroze. Po projetí parku jsme pokračovali směrem na sever k městu Moab. Po cestě jsme se zastavili na místě zvaném mexický klobouk. Je to vlastně balancující kámen na skalní věži. Tento den jsme zakončili v městě Moab kde  jsme si dali první americkou večeři v restauraci (italské špagety-byly výborné J). V tento den slaví Američané svůj největší svátek- Den Nezávislosti, proto jsou všude oslavy zakončené velkolepým ohňostrojem. V noci jsme se přesunuli do nedalekého národních parku Arches.

            Dnes jsme si trochu přspali, vstali jsme až se Sluncem, které nám nasvítilo červenorudé skály kolem nás. Tento parky byl naprosto úžasný. Území se světově největší koncentrací kamenných oblouků, skalních oken a vznešených arch zasazených do prostředí malebných rudohnědých pískovcových bloků. Královna všech skalních oblouků se nazývá - Delicate Arch. Po odpoledni jsme park opustili a jeli k solným jezerům Potash. Cílem toho dne byl park Canyonland, ke kterému jsme se dostali po terénní cestě. Ta vedla zprvu dnem kaňonu a následně jsme tento kaňon vyjeli autem. Cesta byla z těch náročnějších, zejména pro auto. My jsme si to ovšem náramně užívali a fotili, co se dalo. Ševík zaslouží velkou poklonu, vše vyjel bez zaváhání. V 10 hodiny jsme se uložili k spánku, ale stejně jsme nemohli usnout. Přihnala se velká vichřice, která postupem noci ustala.